Пошук по сайту


Загальна інформація про діяльність Банку

Загальна інформація про діяльність Банку

Сторінка1/48
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   48

АБ «Укргазбанк»
Річна фінансова звітність

публічного акціонерного товариства

акціонерного банку «УКРГАЗБАНК»

станом на кінець дня 31 грудня 2010 року


Загальна інформація про діяльність БанкуНайменування Банку: Публічне акціонерне товариство акціонерний банк “Укргазбанк”, скорочена назва – АБ “Укргазбанк”
Місцезнаходження: 03087 м. Київ, вул. Єреванська 1.

Поштова адреса: 01004 м. Київ, вул. Червоноармійська, 39
Організаційно-правова форма: публічне акціонерне товариство
Дата звітності за звітний період: станом на кінець дня 31 грудня 2010 року
Функціональна валюта та валюта звітності: гривня
Одиниця виміру: тисяча гривень

У 1993 році створено та зареєстровано акціонерне товариство закритого типу — Акціонерний Комерційний Банк «Хаджибейбанк», правонаступником якого є АБ «Укргазбанк». Розпочинається активна комерційна і фінансова діяльність Банку. Впроваджено програмний комплекс «Клієнт-Банк», що дозволяє забезпечити якісне та оперативне обслуговування клієнтів.

У 1996 році Банк змінює назву на АБ «Інтергазбанк», отримує ліцензію Національного банку України на право здійснення операцій з валютними цінностями і приєднується до міжнародної системи REUTERS, яка дає змогу в найкоротші терміни здійснювати всі види міжнародних фінансових розрахунків та вести активну діяльність на валютному ринку України.

У 1997 році Банк реорганізовано в Акціонерний банк «Укргазбанк» у формі закритого акціонерного товариства. Банк активно інтегрується до газового комплексу України: його клієнтами стають потужні газопостачальники – ДАХК «Укргаз», АТЗТ «Інтергаз» та ін., отримує генеральну ліцензію на право здійснення банківських операцій. Банк стає повноправним членом Української міжбанківської валютної біржі.

У 1998 році Банк нарощує темпи капіталізації внаслідок другої емісії акцій акціонерного товариства. Банк входить до складу Асоціації українських банків.

У 1999 році Банк здійснює третю емісію акцій, збільшуючи свій статутний фонд з 6,90 млн. грн. до 13,95 млн. грн. Для реалізації стратегічного плану розвитку Банк розширює ліцензію на право залучення і розміщення іноземної валюти на міжнародних ринках.

У 2000 році у рамках концепції універсалізації банківських послуг Банком проведено емісію локальних платіжних карток «ЕНЕРГІЯ™», за допомогою яких впроваджено зарплатні проекти для найбільших клієнтів АБ «Укргазбанк». Банк стає принциповим членом міжнародної асоціації Еuropay Іпternational.

У 2001 році Банк реорганізовано у Відкрите акціонерне товариство Акціонерний банк «Укргазбанк». З метою активного просування банківських послуг у регіони Банк збільшив кількість регіональних відділень в Україні до 40 установ. Банк отримує статус фінансового менеджера та агента із залучення фінансових інвестицій ЗАТ «Єврокар».

У 2002 році Банк розширює присутність на ринку. На кінець року функціонувало 17 філій та 34 безбалансових відділень Банку в 13 областях України. Враховуючи динамічне зростання обсягу активних та пасивних операцій Банку у порівнянні з іншими банківськими
установами, Комісія з питань нагляду та регулювання діяльності банків своїм рішенням включила ВАТ АБ «Укргазбанк» до групи крупних банків України.

У 2003 році ВАТ АБ «Укргазбанк» емітував власну платіжну картку МПС VISA. На кінець липня обсяг емісії платіжних карток Банку склав понад 88 тисяч штук. ВАТ АБ «Укргазбанк» виграє тендер Світового банку на обслуговування рахунків для розміщення коштів Світового банку, спрямованих на фінансування проекту «Розвиток приватного сектору». Збільшилась кількість фінансових установ Банку. На кінець року 18 філій та 45 безбалансових відділень якісно обслуговували клієнтів у 17 регіонах країни.

У 2004 році ВАТ АБ «Укргазбанк» збільшив свій статутний фонд до 120 млн. грн. та увійшов у першу двадцятку банків України. Значно зросла емісія платіжних карток Банку. На кінець року вона складала майже 180 тисяч штук. Оцінивши належним чином якість та зручність проведення розрахунків через карткові рахунки за участю ВАТ АБ «Укргазбанк» провідні компанії країни, великі державні структури, бюджетні організації та навчальні заклади розпочали разом з Банком реалізацію спільних зарплатних проектів. Всього за рік було запроваджено 268 зарплатних проектів. На кінець року 1517 працівників обслуговували майже 220 тисяч приватних та корпоративних клієнтів у головному офісі, 20 філіях та 76 відділеннях Банку. Чистий прибуток Банку складає 12,16 млн. грн.

У 2005 році універсалізація послуг ВАТ АБ «Укргазбанк» дозволяє задовольнити потреби найвибагливіших клієнтів. Банк пройшов сертифікацію термінального обладнання (POS-термінали та банкомати) у міжнародній платіжній системі MasterCard WorldWide, розпочав еквайрінг чіп-карт цієї платіжної системи та посідає третє місце серед торговців корпоративними облігаціями в Першій Фондовій Торговельній Системі за підсумками жовтня 2005 року. У листопаді впровадив нову систему біометричної ідентифікації клієнтів у депозитарії – «МАСТ-IПРА «Депозитарій». Збільшилась мережа філій та відділень Банку. На кінець року Банк мав 120 своїх представництв майже у всіх регіонах країни. Обсяг емісії міжнародних платіжних карток перевищив 260 тисяч штук, з них понад десять тисяч карток є чіповими, що значно підвищує рівень захищеності відповідних карткових рахунків. Розпочинається введення в обіг карток з паливним додатком «PetrolPlus». Термінальна мережа Укргазбанку і банків-партнерів у системі «УкрКарт» стала нараховувати 1 325 банкоматів та POS-терміналів. Чистий прибуток Банку складає 13,8 млн. грн.

У 2006 році ВАТ АБ «Укргазбанк» було затверджено як пілотний банк у проекті Міжнародної Фінансової Корпорації (IFC) «Корпоративне управління в банківському секторі України». Як наслідок реалізації цього проекту в Банку значно підвищилась ефективність управління банківськими процесами. У липні 2006 року міжнародне кредитне агентство Moody's Investors Service надало ВАТ АБ «Укргазбанк» довгостроковий депозитний рейтинг в іноземній валюті B2 і рейтинг фінансової стабільності Е+. Прогноз за рейтингами - стабільний. Усе це сприяло залученню від іноземних банків дебютного синдикованого кредиту на суму 16 млн. доларів США. У другій половині року Банк здійснив випуск та розміщення корпоративних облігацій на суму 100 млн. грн. На кінець року 2 507 працівників Банку у 164 центральних та регіональних установах обслуговували понад 314 тисяч приватних та корпоративних клієнтів. Термінальна мережа ВАТ АБ «Укргазбанк» і банків-партнерів нараховувала 2 518 банкоматів та банківських POS-терміналів. Чистий прибуток Банку складає 30,8 млн. грн.

У 2007 році ВАТ АБ «Укргазбанк» відзначився значним зростанням показників діяльності та збільшив статутний фонд до 500 млн. грн. Банк отримує другий синдикований кредит на суму 46 млн. дол. США та клубний кредит на суму 20 млн. дол. США.

Банк розпочав реорганізацію системи управління мережею продажів шляхом переходу на «єдиний баланс». Так, 4 філії Київського регіону було реорганізовано в Київську Регіональну Дирекцію.

На кінець року мережа Укргазбанку складалася з Головної установи Банку, Київської регіональної Дирекції, 18 філій Банку та налічувала 268 відділень, з них 123 відділення було відкрито протягом року. Кількість співробітників Банку на кінець 2007 року перевищила 3400 осіб.

За результатами року Міжнародна платіжна система Visa International визнала Укргазбанк кращим спонсором року та відзначила Банк Дипломом «Найактивніший банк 2007 року».

У рамках конкурсу «MasterCard Банк року» громадськість визнала АБ «Укргазбанк» одним із переможців у номінації «Найнадійніший банк року 2007».

У 2008 році ВАТ АБ «Укргазбанк» увійшов до групи найбільших вітчизняних кредитно-фінансових установ та збільшив статутний фонд до 700 млн. грн.

На ринку цінних паперів ВАТ АБ «Укргазбанк» визнано абсолютним лідером торгів корпоративними облігаціями серії «С», обсяг торгів якими досяг 1,26 млрд. грн.

У липні 2008 року ВАТ АБ «Укргазбанк» запроваджує надання нової послуги для клієнтів-фізичних осіб – операції на ринку Forex.

У серпні 2008 року ВАТ АБ «Укргазбанк», як андеррайтер, розмістив облігації місцевої позики м. Бориспіль на суму 9,0 млн. грн.

У серпні 2008 року Банк залучив синдикований кредит строком на один рік на суму 23 млн. дол. США. Залучені кошти спрямовано на фінансування зовнішньоторговельних операцій клієнтів Банку.

За розміром депозитного портфеля фізичних осіб ВАТ АБ «Укргазбанк» увійшов до першої десятки вітчизняних фінансових установ.

На кінець року мережа Укргазбанку складалася з Головної установи Банку, Київської регіональної Дирекції, Волинської регіональної дирекції, 14 філій Банку та налічувала 365 відділень, з них 101 відділення було відкрито протягом року.

Кількість працівників Банку на кінець 2008 року налічувала понад 5 000 осіб.

Чистий прибуток Банку за підсумками 2008 року склав 204,2 млн. грн.

За результатами дослідження рівня інформаційної прозорості 30 найбільших банків, яке проводилось у 2008 році Агенством фінансових ініціатив спільно зі Службою рейтингів корпоративного управління Standard & Poor's, ВАТ АБ «Укргазбанк» посів перше місце у рейтингу з показником транспарентності 71,2%, що є найкращим показником в історії подібних досліджень в Україні.

У 2009 році Укргазбанк зазнав низки змін. Зважаючи на фінансову ситуацію, що склалася в країні у 2009 році, акціонери Укргазбанку прийняли рішення про необхідність капіталізації фінустанови та звернулись до Уряду щодо участі держави у статутному капіталі Банку шляхом його рекапіталізації. У липні Кабінет Міністрів України ухвалив збільшення статутного капіталу Укргазбанку на суму 3,1 млрд. грн. Таким чином, на кінець 2009 року статутний капітал Банку становив 3,8 млрд. грн., а 81,58% його акцій належало державі, в особі Міністерства фінансів України. У червні 2009 року Відкрите акціонерне товариство Акціонерний Банк «Укргазбанк» було реорганізовано у Публічне акціонерне товариство Акціонерний Банк «Укргазбанк».

У 2009 році Укргазбанк зберіг статус найбільш інформаційно прозорої фінансової установи щодо своєчасності та повноти розкриття публічної інформації для клієнтів. Укргазбанк став переможцем конкурсу річних звітів та веб-сайтів українських банків у 2009 році, який адмініструвала KPMG в Україні. А також увійшов до трійки лідерів у рейтингу транспарентності за результатами дослідження рівня інформаційної прозорості 30 найбільших банків, яке проводилось у 2009 році Агентством фінансових ініціатив спільно зі Службою рейтингів корпоративного управління Standard & Poor’s .

В умовах фінансової кризи Банк проводив стриману політику щодо розвитку мережі продажів та здійснив оптимізацію існуючої мережі з метою скорочення адміністративних витрат. Станом на кінець 2009 року мережа Банку складалась з Головної установи Банку, Київської регіональної Дирекції, Волинської регіональної дирекції, Подільської регіональної дирекції, 13 філій та 263 відділень.

У 2010 році АБ «Укргазбанк» розробив нову стратегію розвитку, відзначився зростанням показників фінансової діяльності та відновленням кредитування.

Загальні збори акціонерів АБ «Укргазбанк», основним акціонером якого є держава в особі Міністерства фінансів України, прийняли рішення щодо обрання нового складу Наглядової ради АБ «Укргазбанк», Головою якої став Івченко В.А. Головою Правління  АБ «Укргазбанк» Наглядова рада призначила Брезвіна А.І.

Міністерством фінансів України АБ «Укргазбанк» включено до переліку комерційних банків, що здійснюють функції агентів по оформленню відшкодування податку на додану вартість облігаціями внутрішньої державної позики.

Урядовою постановою №1160 від 29 грудня 2010 року Кабінет міністрів України визначив АБ «Укргазбанк» уповноваженим обслуговувати поточні рахунки зі спеціальним режимом використання гарантованих постачальників (газопостачальні компанії) та їх структурних підрозділів, а також підприємств, які продають природний газ газопостачальним підприємствам.

В рамках проекту «Лідери рейтингу ТОП 100. Лідери бізнесу України - 10 років розвитку», присвяченому 10-літньому періоду розвитку економіки України, АБ «Укргазбанк» отримав сертифікат «Лідера рейтингу ТОП 100» від незалежного рейтингового агентства «Кредит-Рейтинг» та «Української інвестиційної газети». Крім того, за результатами незалежного дослідження HotSkills Української Асоціації Директ Маркетингу контакт-центр АБ «Укргазбанк» увійшов до групи банків, які надають «Високий рівень телефонного сервісу».

В листопаді 2010 року за версією журналу «БанкирЪ» АБ «Укргазбанк» визнано кращим банком у двох номінаціях: «Лідер серед комерційних банків – торговців цінними паперами» та «Банк, що зберіг високий рівень довіри».

Національне рейтингове агентство «Кредит-рейтинг» підтвердило довгостроковий кредитний рейтинг АБ «Укргазбанк» ‘uaBBB‘. Прогноз по рейтингу -  стабільний; рівень надійності банківських депозитів на рівні ‘4‘, що означає високу надійність.

АБ «Укргазбанк» відзначено «Золотим Сертифікатом» міжнародної системи грошових переказів «ЛІДЕР» в номінації «Динаміка розвитку мережі». Міжнародна система термінових грошових переказів для фізичних осіб «Юністрім» відзначила співробітництво з АБ «Укргазбанк» Почесною грамотою за 1 місце в номінації «За приріст до попереднього року». Також Укргазбанк отримав нагороду від міжнародної компанії VISA «За найбільший темп росту кількості операцій в торговельно-сервісній мережі в 2010 році».
Види діяльності, які здійснює та має здійснювати Банк.

Банк проводить наступні банківські операції, передбачені Статутом Банку, на підставі банківської ліцензії № 123 від 22 червня 2009 року, виданої Національним банком України:

  • приймання вкладів (депозитів) від юридичних і фізичних осіб;

  • відкриття та ведення поточних рахунків клієнтів і банків-кореспондентів, у тому числі переказ грошових коштів з цих рахунків за допомогою платіжних інструментів та зарахування коштів на них;

  • розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик;

  • операції за грошовими вимогами, надання гарантій, порук за грошовими зобов'язаннями;

  • фінансування під відступлення права грошової вимоги (факторинг) та пов'язане з цим ведення обліку грошових вимог клієнтів до боржників, пред'явлення до сплати грошових вимог від імені клієнтів або від свого імені, а також інші операції, спрямовані на одержання коштів від боржника;

  • лізинг;

  • послуги з відповідального зберігання та надання в оренду сейфів для зберігання цінностей та документів;

  • випуск, купівлю, продаж і обслуговування чеків, векселів та інших оборотних платіжних інструментів;

  • випуск банківських платіжних карток і здійснення операцій з використанням цих карток;

  • надання консультаційних та інформаційних послуг щодо банківських операцій.З 22 вересня 2009 року Публічне акціонерне товариство акціонерний банк “Укргазбанк”, згідно з дозволом Національного банку України № 123-4, має право здійснювати наступні операції:

- Операції з валютними цінностями:

  • неторговельні операції з валютними цінностями;

  • операції з готівковою іноземною валютою та чеками (купівля, продаж, обмін, прийняття на інкасо), що здійснюються в касах і пунктах обміну іноземної валюти банків;

  • операції з готівковою іноземною валютою (купівля, продаж, обмін), що здійснюються в пунктах обміну іноземної валюти, які працюють на підставі укладених банками агентських договорів з юридичними особами-резидентами;

  • ведення рахунків клієнтів (резидентів і нерезидентів) в іноземній валюті та клієнтів-нерезидентів у грошовій одиниці України;

  • ведення кореспондентських рахунків банків (резидентів і нерезидентів) в іноземній валюті;

  • ведення кореспондентських рахунків банків (нерезидентів) у грошовій одиниці України;

  • відкриття кореспондентських рахунків в уповноважених банках України в іноземній валюті та здійснення операцій за ними;

  • відкриття кореспондентських рахунків у банках (нерезидентах) в іноземній валюті та здійснення операцій за ними;

  • залучення та розміщення іноземної валюти на валютному ринку України;

  • залучення та розміщення іноземної валюти на міжнародних ринках;

  • торгівля іноземною валютою на валютному ринку України (за винятком валютно-обмінних операцій);

  • торгівля іноземною валютою на міжнародних ринках;

  • операції з банківськими металами на валютному ринку України;

  • операції з банківськими металами на міжнародних ринках;

  • інші операції з валютними цінностями на міжнародних ринках;

  • інші операції з валютними цінностями на валютному ринку України.

  • Емісія власних цінних паперів.

  • Організація купівлі та продажу цінних паперів за дорученням клієнтів.

  • Здійснення операцій на ринку цінних паперів від свого імені (уключаючи андеррайтинг).

  • Здійснення інвестицій у статутні фонди та акції інших юридичних осіб.

  • Перевезення валютних цінностей та інкасація коштів.

  • Операції за дорученням клієнтів або від свого імені:

  • з інструментами грошового ринку;

  • з інструментами, що базуються на обмінних курсах та відсотках ;

  • з фінансовими ф’ючерсами та опціонами.

  • Довірче управління коштами та цінними паперами за договорами з юридичними та фізичними особами.

  • Депозитарна діяльність зберігача цінних паперів.


Банк має ліцензію Серії АВ №520292, видану Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України 10.02.2010 року строком дії до 10.02.2015 року, на здійснення Професійної діяльності на фондовому ринку – депозитарна діяльність «Депозитарна діяльність зберігача цінних паперів»;

ліцензію Серії АВ №520288, видану Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України 10.02.2010 року строком дії до 10.02.2015 року на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку – діяльність з торгівлі цінними паперами «Брокерська діяльність»;

ліцензію Серії АВ №520291, видану Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України 10.02.2010 року строком дії до 10.02.2015 року, на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку – діяльність з торгівлі цінними паперами «Діяльність з управління цінними паперами»;

ліцензію Серії АВ №520289, видану Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України 10.02.2010 року строком дії до 10.02.2015 року, на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку – діяльність з торгівлі цінними паперами «Дилерська діяльність».
Членство в міжнародних системах грошових переказів:

Банк здійснює відправлення та виплату коштів через міжнародні системи грошових переказів Western Union, UNIStream, Contact, Leader, Anelik, MoneyGram, RIA Financial Services (RIA Money Transfer), АВЕРС ВАТ «Банк «Фінанси та Кредит» та виплату через міжнародну систему грошових переказів «Золотая Корона – Денежные Переводы».

 

Western Union

З червня 2002 року по червень 2009 року Банк працював в якості субагента АКБ «Трансбанк», з лютого 2010 року Банк відновив свою роботу з системою та працює субагентом АТ «Банк «Фінанси та Кредит», який є агентом системи.
UNIStream

Банк працює з системою з травня 2009 року в якості прямого агента.
Contact

Банк працює з системою з червня 2006 року в якості прямого агента.
Leader

Банк працює з системою з жовтня 2006 року в якості прямого агента.
MoneyGram

Банк працює з системою з травня 2007 року в якості прямого агента.
Anelik

Банк працює з системою з травня 2007 року в якості субагента системи на підставі договору з Банком «Грант», який є агентом системи.
RIA Financial Services (RIA Money Transfer)

Банк працює з системою з вересня 2010 року в якості прямого агента.
АВЕРС ВАТ "Банк "Фінанси та Кредит"

Банк працює з системою з квітня 2010 року в якості прямого агента.
«Золотая Корона – Денежные Переводы»

Банк працює з системою з вересня 2009 року в якості прямого агента.
Членство в міжнародних платіжних системах:
АБ «Укргазбанк» є членом міжнародних карткових платіжних систем:

 • MasterCard WorldWide, з 2000 року принципове членство (Principal member);

 • Visa International, з 2002 року принципове членство (Principal member);

 • УкрКарт, з 2002 року.


З 2006 року АБ «Укргазбанк» на підставі укладеної з компанією American Express маркетингової угоди розповсюджує платіжні картки American Express.
Членство в міжбанківських об’єднаннях, біржах, асоціаціях:
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк» є членом:

 • Асоціації українських банків;

 • Асоціації «Український Кредитно-Банківський Союз»;

 • Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

 • Асоціації «Перша фондова торговельна система»;

 • Асоціації «Українські фондові торговці»;

 • ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»;

 • ПрАТ «Українська міжбанківська валютна біржа»;

 • ЗАТ «Українська фондова біржа»;

 • ПрАТ «Фондова біржа «ПФТС»;

 • ПАТ «Фондова біржа «Перспектива».Стратегічна мета Банку.

Місія. Публічне акціонерне товариство Акціонерний Банк «Укргазбанк» прагне бути провідною загальнодержавною фінансовою установою з надання класичних та інноваційних банківських послуг, максимально адаптованих до потреб цільових груп клієнтів.

Зміст діяльності Банку полягає у гармонійному поєднанні економічних прагнень клієнтів та партнерів Банку, персоналу, суспільства та держави.

Динамічний розвиток забезпечив входження АБ «Укргазбанк» у двадцятку найбільших українських банків та присутність у всіх сегментах ринку банківських послуг, орієнтованих як на роздрібних, так і на корпоративних клієнтів.

Статус Банку, у капіталізації якого взяла участь держава, розмір Банку та його представництво через філії та відділення у більшості регіонів України, обслуговування багатьох державних установ свідчать про становлення АБ «Укргазбанк» як фінансової установи загальнонаціонального масштабу.

Значний обсяг коштів, залучених від приватних осіб та досить значні обсяги виданих населенню кредитів, а також обслуговування Банком соціальних виплат підвищують роль Укргазбанку як соціально значущої фінансової установи.

Ми прагнемо забезпечувати баланс між досягненням привабливих результатів діяльності та забезпеченням надійності Банку, орієнтації на потреби клієнта та прозорості у діяльності, як пріоритетних показників якості банківської установи.

Разом з тим, АБ «Укргазбанк» і надалі зберігатиме та підтримуватиме статус надійного, універсального та системного банку.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   48

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Загальна інформація про діяльність Банку
Найменування Банку: Публічне акціонерне товариство акціонерний банк “Укргазбанк”, скорочена назва – аб “Укргазбанк”

Звіт директора
Загальна інформація про заклад освіти Калинівський технологічний технікум знаходиться за адресою: вул. Маяковського, 29. Тел./факс...

Рішення банку не можуть бути скасовані будь-якими державними структурами
Правову основу грошово-кредитного регулювання в Україні становлять Конституція України, Закони України „Про банки І банківську діяльність”...

Інформація про розвиток музейної справи в закладах освіти Білоцерківського району
Основними нормативно-правовими документами, що регламентують діяльність музеїв при закладах освіти є

Опитувальник клієнта юридичної особи резидента
Наявність рахунків в інших банках (вказати № рахунку, код банку та найменування банку)

Інформація про педагогічний склад вчителів Української школи «Мрія»

Харківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №73
Дане Положення визначає статус офіційного сайту навчального закладу як інформаційного ресурсу про діяльність навчального закладу...

Звіт керівника про свою діяльність перед педагогічним колективом...
Звіт керівника про свою діяльність перед педагогічним колективом та громадськістю

Робоча програма навчальної дисципліни загальна педагогіка напрям...
Робоча програма дисципліни «Загальна педагогіка» : 0402 Фізико-математичні науки

Тема фінансова діяльність держави, її правові аспекти
України. Ця діяльність виявляється у збиранні, розподілі та використанні потрібних державі грошових коштів. Отже, фінансова діяльність...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

i.lekciya.com.ua
Головна сторінка