Пошук по сайту


Тема «Україна єдина країна»

Тема «Україна єдина країна»

Рекомендована година спілкування для учнів 5-9 класів.

Тема «Україна – єдина країна»

Мета:

  • розширити знання учнів про історію, культуру України;

  • сприяти формуванню національної свідомості, патріотизму як цінності, поваги до державних символів;

  • виховувати свідоме ставлення до обов'язків людини  громадянина, бажання своєю працею розбудовувати державу, примножувати її багатства.

Обладнання: демонстрація відео фрагменту «Україна прекрасна», «Небесна сотня», кросворд, прислів’я.

Хід уроку

Організаційний момент

Ось і промайнуло веселе тепле літечко, закінчилися канікули. Ви добре відпочили, підросли, подорослішали. Вітаю вас, діти, зі святом – з Днем Знань. Хай світлою буде ваша дорога до знань, бажаю вам міцного здоров’я і щастя!

Вступне слово вчителя

Україна! Наша рідна земля, наша Батьківщина. Вона – колиска найкращих у світі пісень, вона – вічна надія на волю і кращу долю.

Мені над усе більш нічого не треба:

Домівка матусі, волошки в житах,

Вишневий світанок, полив'яне небо

І сиза роса на траві при шляхах. (В. Вихру)

Учитель Справді, не треба більшого щастя, щоб лиш Україна розвивалася, зміцнювалася, а ми, її громадяни, робили все для того, щоб вона якнайшвидше стала в ряд з передовими країнами світу. Сьогодні ми здійснимо екскурс в її історію. Адже у нашого народу на землі глибоке тисячолітнє коріння. Українці, як і інші народи, пройшли довгий шлях розвитку, що зафіксувався в усіх сферах життя – культурі, мові, побуті. Україна може пишатися своєю древньою величною історією.

Учитель. Україна …. Які тільки картини виринають у нашій свідомості, коли ми чуємо це слово? Хтось одразу згадує, що це найбільша країна Центральної Європи. Хтось, пригадуючи смак стиглих черешень, що наче самі падають до рота, запах щойно витягнутої з вулика вощини чи аромат борщу, кращого за який ніколи в житті неїв, сумує за щасливою порою, коли навідувався до бабусі в село… А для когось Україна – це ласкаве море, що манить своїми хвилями … А хтось відчуває млосно-гіркуватий подих українського степу, напоєного сонячним теплом і запахами чебрецю таполину, де сиві чуприни ковилу, поважно розгойдуючись від найменшого поруху вітерцю, нагадують морських баранців, що біжать одне за одним і ніяк не можуть один одного наздогнати…

Україна - це безмежне золоте пшеничне поле під синім-синім небом, таємничі вікові поліські ліси, де будь-якої хвилини можна зустрітися з мавкою чи з казковим дідусем Охом, і чарівні Карпатські гори, де високі смереки наче проштрикують небесне шатро…

- А що значить Україна для вас? (Відповіді учнів)

- Що означає слово «Україна», коли вперше з’явилось?
Учень.Назва нашої країни Україна з’явилася в останній чверті ХІІ ст. Уперше в«Повісті минулих літ», де літописець розповідає про смерть переяславського князя Володимира Глібовича в 1187 році, сказано: «І плакали по ньому всі переяславці… За ним же Україна багато потужила.» Походження назви Україна здавна привертало увагу вчених, але однозначного пояснення й досі немає. Одні дослідники пов’язували її із словами край «найвіддаленіша від центру частина території, околиця», тобто «погранична територія», інші – з іменниками край, країна в значенні «рідний край, своя країна, рідна земля; земля, населена своїм народом». І, нарешті. Ще один погляд, за яким назва Україна нібито походить від дієслова украяти (відрізати), тобто первісне значення цієї назви – «шматок землі, украяний (відрізаний) від цілого, який згодом сам став цілим (окремою країною)»
Учень (розповідає легенду)

А я знаю давню легенду про нашу країну. На світанку нашої землі Бог оглядав творіння рук Своїх. Натомившись, наказав зробити відпочинок і разом з ангелами Він спустився на землю. Ця земля була багатою на сонце, звіра та пташок. А найбільше сподобались Богові люди того краю. Всюди зустрічали його хлібом ісіллю. Він став часто навідуватись сюди зі словами: «Рушаймо у край!»Кажуть, з того часу і пішла назва нашої держави: Україна.
Учитель Навіть ті, хто ніколи не чув про існування України, або був лише знайомий з назвою нашої країни, скажуть: «Аааа! Так я знаю Україну!». Чим же особлива наша Батьківщина? Що так звеличує її серед інших країн світу? Про етапи становлення України, її історію вам розкаже учень-історикознавець.

( виступ підготовлених учнів)

Учень-історикознавець

Віддавна на території України існували держави скіфів, сарматів, готів та інших народів, але відправним пунктів української державності і культури вважається Київська Русь 9-13 століття. Формування новітньої нації припало на часи визвольної війни 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої. Результатом війни стало заснування в України козацької держави – Війська Запорозького.

У 18 столітті козацька автономія була ліквідована Російським царатом. Під час української революції початку 20 століття постало декілька національних держав: Українська Народна Республіка, Українська Держава, Західно - Українська Народна Республіка, Кубанська народна республіка.

У 1919 році відбулося возз’єднання українських земель, проголошено Акт злуки. У 1922 році Українська республіка ввійшла до складу Радянського союзу. Сучасна держава Україна утворилась в результаті розпаду Радянського союзу 1 грудня 1991 року.

Україна – унітарна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними правами.

Вона складається з 24 областей та автономної республіки Крим.
Учитель Поняття Батьківщини росте разом з вами, збагачується новим, усе глибшим змістом. Нещодавно Батьківщина для вас обмежувалось рідною хатою, де вперше пізнали любов та опіку мами і тата, ласку бабусі, мудрість дідуся, тепло родини. Проминуло раннє дитинство — і вже стежинка від хати повела вас до школи. Саме тут відкрили для себе, що ви не просто діти своїх батьків, а ще й українці, а Батьківщина наша — Україна, велика і прекрасна.

  • А що ви знаєте про свою країну?Учениця Україна — одна з найбільших держав Європи. За офіційною статистикою на 1 січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За цим показником Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це велика країна, то живуть у нiй люди різних національностей, загалом понад 100 націй. Всі ми як одна неподільна сім’я : маємо рівні права та обов’язки, працюємо на благо нашої держави
Учитель А яка тільки милозвучна українська мова. Вона відіграє важливу роль не лише у становленні націй, але й у житті кожної людини, адже слова мають свою енергетику, а отже – чинять вплив на нас із вами. Вчені давно дійшли висновку, що найкращі рослинні продукти для людини – ті, які виросли у її країні. Таку їжу людський організм засвоює значно краще, аніж закордонну. Те саме можна й сказати про мову, а детальніше про цікавинки розповість група учнів-лінгвістів.
Учні -лінгвісти

Український народ має давню історію, він витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.

Однак найголовнішою ознакою, що дає йому право називатися нацією, є мова – його найбільша духовна цінність. Це найдорожчий скарб, переданий українцям сотнями поколінь, виплеканий у давньому переказі, у народній пісні, у влучній приказці. Народ без мови не існує, отже плекаючи рідну мову, ми зберігаємо душу свого народу.

Від покоління до покоління, долаючи численні перешкоди українці розвивали народну і літературні мови. Адже вільне творче слово – це душа народу. Якщо в народу відібрати його мову, він зникне, втративши культуру та історію. Ось як про це свого часу сказала Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирають мову».

Українська мова – це святі скрижалі української нації, тому її слід берегти, пишатися нею, завжди пам’ятаючи про ї значення, про її рятівну, цілющу, відроджуючи силу:
Учень

Ми з нею відомі усюди,

Усе, що треба, нам є

А хто свою мову забуде,

Той серце забуде своє.

Вона, як зоря пурпурова,

Що сяє з небесних висот.

І там, де звучить рідна мова,

Живе український народ.(В.Сосюра)
Учитель Без перебільшення можна стверджувати, що жодною мовою світу не створено стільки народних пісень, як українською. Адже, на думку дослідників, кількість лише тих, що записані спеціалістами, сягає 200 тисяч. Співучість і артистизм українців уславився в усьому світі. 
Українська пісня — це частина духовного життя народу і вона не залишає його ні в радості, ні в смутку, крок у крок слідує за ним від дитинства до старості. З піснею на вустах він не тільки відзначає свята, не тільки прикрашає народні обряди, а й також славить свої перемоги над ворогом.

- А які ви знаєте народні пісні? Назвіть їх.( відповіді учнів)
Учитель Слава країни – це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне – люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь світ.

  • Яких видатних людей України ви знаєте?( Відповіді учнів)

(Тарас Григорович Шевченко ,Григорій Сковорода, Микола Лисенко( український композитор), Михайло Грушевський( історик), Борис Патон (всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології металів), Микола Амосов ( видатний український лікар, вчений у сфері серцево-судинної хірургії, біокібернетик).

Відомі українські спортсмени:

Сергій Бубка (стрибки з жердиною) і Лілія Подкопаєва (спортивна гімнастика) із Донецька, Оксана Баюл (фігурне катання) із Дніпропетровська, Яна Клочкова (плавання) із Сімферополя, Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Анна Бессонова (Київ) (художня гімнастика).
Учитель: З давніх давен український народ був в пошані серед представників інших держав, що й не дивно, адже наші предки мали багато чудових якостей. Головним стрижнем українського характеру були любов і повага до праці, особливо хліборобської. Вшановувалися й інші ремесла, до яких українці мали неабиякий хист. Вправні, досить кмітливі, здібні до сприйняття нового – такими характеризуються українці в багатьох історичних пам’ятках.  Саме ставленням до праці українці вимірювали чого варта людина, і засуджували або зневажливо ставилися до ледарів. Недарма найбільша кількість українських приказок присвячена саме цій темі: «Як дбаєш, так і маєш», «Хто пізно встає, в того хліба не стає» тощо. А ще оберігався сімейний затишок. У народі казали: «Без сім’ї немає щастя на землі». Особливою рисою нашого народу була мудрість, яка передавалася з покоління в покоління. А ми зараз перевіримо як ви знаєтеся на народній мудрості. 
Завдання: Закінчити народні прислів’я. 
1. Хліб, сіль їж, а….(правду ріж) 
2. Слово не горобець…(вилетить не спіймаєш) 
3. Друга легше знайти, ніж…(зберегти) 
4. Ранні пташки росу п’ють …(а пізні сльози лють) 
5. Заліз кіт на сало і …(кричить мало) 
6. Праця годує а…(лінь марнує) 
7. Гостре словечко …(коле сердечко) 
8. Хочеш їсти калачі, …(не сиди на печі). 


Учитель. В українського народу дуже велика кількість звичаїв та обрядів, частина яких збереглася дотепер. А які ви знаєте обряди і звичаї українців? 
Кросворд 
Запитання до кросворду. 
1.Національгий символ України. Його дарують, ним обмінюються у Великоднє свято. (писанка) 
2.Дерево, яке оспівано у народних піснях, у віршах. Воно освячується в церкві перед Пасхою, як засіб від злих сил. (верба) 
3.Кущ оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди. (калина) 
4.Поширене в Україні дерево, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат. (тополя) 
5.Чим прикрашають голову українські дівчата. (вінок) 
6.Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу. (рушник) 
Учитель: У духовному й політичному житті кожного народу є визначні події й роки, які назавжди входять в його історію. Ми живемо у непростий час – час змін. Події в Україні починаючи з листопада минулого року тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни. А Революція Гідності, перед усім світом засвідчила прагнення українського народу до вільного, щасливого життя.

Але, як це не сумно говорити, жодна революція не проходить мирним шляхом – без жертв. Я хочу, щоб кожен із вас усвідомив за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвували своїм життям герої «Небесної сотні».

Демонстрація відеофрагменту «Небесна сотня»

Вшануємо їх пам'ять хвилиною мовчання.

Хвилина мовчання

Учитель: Батьківщина – це країна, де ми народилися, де вперше почули мамин голос і зробили перші кроки. Це безмежна гордість за своїх співвітчизників, що виборювали для нас свободу і будували державу в якій ми живемо тепер. Це відчуття того, що ти не один, а частина чогось безмежного і величного...

Творче завдання: Продовжити речення: 

Я люблю Україну тому, що… 
Я пишаюся своїм народом тому, що… 
Бути патріотом означає… 

Учитель Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина. Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.

Демонстрація відеофрагменту «Україна прекрасна».
IV. Підбиття підсумків 


Учитель:
Наша Батьківщина заслуговує на те, щоб ми її любили. Любіть Україну і будьте патріотами своєї держави!
Любіть Україну, як сонце, любіть, 
як вітер, і трави, і води… 
В годину щасливу і в радості мить, 
любіть у годину негоди. 
Любіть Україну у сні й наяву, 
вишневу свою Україну, 
красу її, вічно живу і нову, 
і мову її солов'їну. 
В. Сосюра

До нової зустрічі!

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Україна єдина країна
Україна – єдина країна. Методичні рекомендації до Першого уроку у 2014-2015 н р. / Упоряд. О. О. Злобіна. – Чернігів: Ред відділ...

Урок мужності тема. Україна єдина країна
Мета. Вчити дітей любити оточуючий світ, те місце де ти живеш, щоб будувати щасливе життя на землі. Розвивати гармонійну особистість,...

Урок. Перший клас. Тема. Україна єдина країна
Мета. Вчити дітей любити оточуючий світ, те місце де ти живеш, щоб будувати щасливе життя на землі. Розвивати гармонійну особистість,...

Година мужності «Україна – єдина країна»
Мета: виховувати глибокі патріотичні почуття, причетність І відповідальність за все, що відбувається з країною, вдячність тим, хто...

Конспект першого уроку в 5 класі на тему : «Україна єдина країна»
Мета: розширити поняття про єдність, незалежність І суверенність нашої держави, сприяти формуванню національної самосвідомості школярів;...

Методичні рекомендації до проведення уроків мужності в загальноосвітніх...
Першого уроку «Україна – єдина країна». Логічним продовженням теми єдності народу України та цілісності її території буде розмова...

Проект
Проекту “Моя країна – Україна, Київщина – серце України”. Автор – Шевченко Л. М

Урок Тема: Україна незалежна держава
За площею Україна – найбільша серед країн Європи. У світі за територією – на сороковому місті ( показую на карті )

Всеукраїнський студентський архів
Україна багата на корисні копалини, зокрема вугілля та залізну руду, що залягають на південному сході. Природа тут узагалі благодатна....

Україна очима Заходу у XI-XVIII ст
Сходу в житті Київської Русі, в тому числі й у розвитку давньоруської культури. Та цілком безперечним є те, що в XI-XII ст., після...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

i.lekciya.com.ua
Головна сторінка