Пошук по сайту


Учнівської молоді про підсумки обласного конкурсу робіт

Учнівської молоді про підсумки обласного конкурсу робітІнформація

Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства

учнівської молоді про підсумки обласного конкурсу робіт

Всеукраїнської історико-географічної експедиції

«Історія міст і сіл України» у 2014 році


Відповідно до планів роботи Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації та Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді у квітні підведено підсумки обласного конкурсу звітів Всеукраїнської історико-географічної експедиції «Історія міст і сіл України».

На обласний конкурс було представлено 52 нариси-описи та 10 розробок туристсько-краєзнавчих (екскурсійних) маршрутів із 22 районів і міст області, Миргородської районної станцій юних туристів, Решетилівського районного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Лубенського міського дитячо-юнацького клубу спортивного орієнтування і туризму «Валтекс», Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Журі конкурсу відзначило дослідницькі роботи юних краєзнавців з міст Миргорода, Лубен, Полтави, Диканського, Лубенського, Новосанжарського, Полтавського, Решетилівського районів, Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Переможцями серед нарисів-описів стали 3 пошукових об’єднання, лауреатами – 22, серед розробок туристсько-краєзнавчих (екскурсійних) маршрутів – 5 переможців і 3 лауреати.

Журі зазначає, що учнівська молодь Полтавщини проводить значну і змістовну пошукову роботу щодо дослідження та висвітлення маловідомих, або навіть замовчуваних сторінок історії населених пунктів. Юні пошуковці застосовують різні методи досліджень, поєднуючи активні та пасивні форми: цілеспрямовано працюють в архівах та бібліотеках, з інтернет-ресурсами; подорожуючи рідним краєм, спілкуються з різними людьми, записують їхні спогади, збирають різноманітні цікаві документи, речі, які стають цінними експонатами у шкільних музеях. Зібрані юними краєзнавцями матеріали, факти доповнили статті вільних електронних енциклопедій, сайти пошукових загонів, а також передані зацікавленим особам – краєзнавцям, працівникам державних музеїв.

Слід відмітити, що експедиція сприяє формуванню бажання у дітей зберегти історичну пам’ять свого народу, прагненню набути нових, додаткових знань про свій край, дослідити невідоме.

Зміст робіт свідчить про бажання юних показати значимість і привабливість рідного міста чи села, його красу та вагомість в історії області чи навіть країни.

Тематика робіт, які надійшли цього року на обласний конкурс, різноманітна. Актуальним залишається висвітлення подій періоду ІІ-ої світової та Великої Вітчизняної війн, увічнення імен героїв того часу. Виразними є нариси-описи і розробки маршрутів, присвячені перебуванню Тараса Шевченка на Полтавщині.

Деякі нариси-описи розповідають про населені пункти як давні козацькі поселення, резиденції відомих дворянських родів тощо.

Є цікаві звіти, основний зміст яких розповідає про життєвий і творчий шлях непересічних особистостей сучасності і минулого, почесних громадян міст (сіл), видатних земляків – діячів літератури, культури, науки, освіти тощо.

Певні роботи присвячені вивченню історії та розвитку освіти, спорту, народної творчості та ремесел, культурно-релігійного середовища, сучасній розбудові села, впровадженню аграрних реформ та розбудові сільської інфраструктури.

Є роботи, головна тема яких – дослідження топонімів: гідронімів, оронімів, ойконімів тощо.

Об’єктом дослідження окремих пошукових звітів стали архітектурні споруди і комплекси.

Наведемо приклади найбільш цікавих робіт.

Учасниками експедиції розроблені цікаві туристсько-краєзнавчі та екскурсійні маршрути.

Так, юні дослідники пошукового загону «Олімп» Лубенської загально-освітньої школи І-ІІІ ступенів № 7 (керівники Лобода Т.І., Черевко Н.В.) з’ясували, що історія їхньої школи тісно пов’язана із подіями Великої Вітчизняної війни на Лубенщині, оскільки на її території діяв лазарет «Червоного Хреста». Назва вулиці Прикордонників, яка пролягла поруч зі школою увіковічнює пам'ять бойового подвигу 94-го Прикордонного полку. У мікрорайоні Василенкове поле на початку війни точилися жорстокі бої воїнів-прикордонників з німецькими загарбниками. Тож пошуковий загін «Олімп» вирішив зібрати та узагальнити матеріали, провести дослідження історичних подій та об’єктів міста, прослідкувати, як з плином часу змінювалось обличчя Лубен. Пошуковці здійснили обробку результатів і використали їх для створення екскурсійного маршруту «Наша пам’ять із бронзи відлита», а також провели екскурсію для гостей школи, міста, випускників, друзів – усіх, хто цікавиться минулим.

«Мало бачити. Мало розуміти. Треба любити. Немає загадки таланту. Є вічна загадка любові…» – ці слова Григора Тютюнника стали крилатими. З любові до письменників-земляків, лауреатів Державної премії імені Т.Г.Шевченка Григорія та Григора Тютюнників, з метою популяризації їх творчості та збереження пам’яті про людей, які прославились в українській літературі, пошуковці загону «Краєзнавець» Шилівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Зіньківського району (керівник Старостенко Н.В.) розробили одноденний екскурсійний маршрут «Шилівка: вічна загадка любові».

За яскравими враженнями і чудовими краєвидами не обов’язково їхати світ за очі. Чарівна країна, у якій ми живемо, не залишать байдужим жодного! Одним із таких прекрасних куточків України, безперечно, є Чернігівщина. Про це стверджують вихованці туристського гуртка «Альтаїр» Духівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені П.М.Рака Лубенського району (керівник Голуб О.В.). Юні велотуристи протягом п’яти днів проїхали 250 км лісовими, польовими і шосейними дорогами в межах Пирятинського та Чорнухинського районів Полтавської області; Прилуцького, Ічнянського, Срібнянського та Варвинського районів Чернігівської області; познайомилися з природними, історичними та культурними пам’ятками. Полтавський і Чернігівський краї мають значний туристичний та рекреаційний потенціал. Розробка маршруту велосипедного походу «Культурно-історичні перлини Чернігівщини» презентує найцікавіші об’єкти. Зібраний під час підготовки та безпосередньо походу матеріал став основою для створення учнівських доповідей та презентацій під час вивчення теми «Садово-паркове мистецтво України» в шкільному курсі «Художня культура. 10 клас», під час святкування у школі Всесвітнього дня туризму у вересні 2013 року.

Туристсько-краєзнавчий комплексний екскурсійний маршрут «Моє село – моє життя і доля», розроблений авторською групою Центру дитячої дипломатії «Юність» Розсошенської гімназії Полтавського району (керівник Семикіна О.В.), презентує цікаві пам’ятки сакральної архітектури, історичні пам’ятні знаки, сучасні новобудови та рекреаційні об’єкти сіл Розсошенці та Горбанівка Полтавського району. Розробка маршруту була представлена на обласній науково-практичній краєзнавчій конференції учнівської молоді «Полтавщина – земля моя свята», Всеукраїнській краєзнавчій конференції учнівської молоді «Мій рідний край, моя земля очима сучасників» у місті Миколаєві та засіданнях Центру дитячої дипломатії «Юність».

Пошуковою групою вихованців гуртка «Юні екологи» Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (керівник Копилець Є.В.) підготовлений екскурсійний маршрут «Історична Полтава, яку ми втрачаємо». Занепокоєні станом архітектурних пам’яток Полтави – полкового міста, губернського центру, юні краєзнавці наголошують на необхідності зберігати «екологію душі». Розроблений ними маршрут поєднує приклади вдалого збереження, відновлення історико-архітектурної спадщини та акцентує увагу на проблемному чи незадовільному стані ряду пам’яток.

Цікавими були і нариси-описи.

Пошуковий загін «Славія» Миргородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 ім. Панаса Мирного (керівник Москаленко Я.В.) присвятив свій нарис-опис Остапівці, оскільки багато учнів школи ведуть свій родовід із цього села, а дехто і зараз там має родичів. Тому, бажаючи зробити подарунок селу до його 290-ї річниці, пошуковці вирішили дослідити історичну спадщину Остапівки. На основі зібраних матеріалів вихованцями загону були підготовлені численні публікації у районних газетах, виступи у ЗМІ, статті для Вікіпедії. Також ці матеріали у вигляді документів та схем були надіслані електронною поштою зацікавленим особам – співробітникам Миргородського та Хорольського краєзнавчих музеїв, Остапівській школі та дослідникам історії Москаленку М.П. і Гансу Кіслінгу. Пошуковий загін «Славія» має також свій сайт http://slavia.do.am/, де постійно розміщує зібрану у ході пошуку інформацію, різні цікаві краєзнавчі матеріали.

Привернути увагу до історії свого селища змогли вихованці гуртка «Юні туристи-краєзнавці» Полтавського районного будинку дитячої та юнацької творчості на базі Головачанського навчально-виховного комплексу (керівник Васюк Є.А.). «Благополуччя тобі і твоїм людям, рідний Головач» – таку назву отримав їхній нарис-опис, присвячений селу з багатогранною історією, чудовою природою, відоме у часи Радянського Союзу своїми оздоровчими таборами, де за один тур могли оздоровитися близько 600 дітей.

В історії славної Решетилівки одне із визначних місць займає Решетилівська фабрика художніх виробів імені Клари Цеткін, яка до 2003 року була осередком створення шедеврів вишивки та килимарства, що викликали захоплення найдосвідченіших поціновувачів та шанувальників. Однак, вона прославилась не лише якісними і красивими виробами, а й своєю художньою самодіяльністю. Самодіяльний колектив пісні і танцю мав славну і давню історію. Був одним з провідних колективів району. Тому у своїй роботі «Золоті руки, срібні голоси» гурток «Історичне краєзнавство» Решетилівського районного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (керівник Войтович Л.І.) поставив собі за мету дослідити, розкрити цю сторінку історії, проаналізувати внесок колективу художньої самодіяльності в розвиток культурного життя рідного краю.

Досить цікавими журі конкурсу вважає розробки туристсько-краєзнавчих (екскурсійних) маршрутів та нариси-описи, які стали лауреатами обласного конкурсу, але вони мають ряд недоліків і потребують доопрацювання.

Журі відмітило і недоліки, які допускають автори при написанні пошукових робіт.

- на першому (титульному) листі не всі вказують назву пошукової групи чи загону, навчальний заклад та адміністративний район, повні дані керівника пошукового об’єднання, його посаду;

- у більшості робіт є велика кількість граматичних та орфографічних помилок;

- відсутній електронний носій або на диску робота записана не повністю, відсутні додатки та інші матеріали (звертаємо увагу, що відповідно до Положення про експедицію диски не повертаються і зберігаються в електронній бібліотечці Центру туризму);

- декілька робіт не мають довідок про об’єкт, інші – навпаки, складаються лише із однієї довідки і зовсім не містять пошуку;

- не всі об’єднання поєднують у своїй діяльності і активні, і пасивні форми досліджень;

- певні розробки туристсько-краєзнавчих (екскурсійних) маршрутів не мають карт-схем, в деяких роботах вони неправильно оформлені: без умовних позначень і легенд (роз’яснень) таких позначень на картах-схемах; відсутні позначки, що вказують напрям руху на маршруті тощо;

- у розробках екскурсій та походів подаються неповні довідкові дані про маршрут чи довідкова інформація або вони взагалі відсутні;

- у більшості робіт відсутні або неправильно оформлені списки літератури та посилання на письмові джерела і документи;

- не дотримані умови щодо шрифту, інтервалу, об’єму роботи та додаткових ілюстративних матеріалів.

Журі звертає увагу керівників гуртків, творчих об’єднань на важливість висвітлення у роботах за напрямами нарисів-описів і туристсько-краєзнавчих маршрутів результатів експедиційних пошуків та краєзнавчих досліджень у засобах масової інформації і визначення шляхів та засобів їх практичного застосування в різних сферах суспільного життя.


Директор обласного центру

туризму і краєзнавства

учнівської молоді С.В.Комісар


Ярошенко Ю.О.

7-40-61


поділитися в соціальних мережахСхожі:

Білоцерківська районна державна адміністрація київської області в І д д І лосв І т и
Всеукраїнських учнівських олімпіад та ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів, членів...

Наказ
...

Інформація про підсумки проведення ІІ туру Всеукраїнської краєзнавчої...
Раєзнавчу експедицію учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна» обласним центром туризму І краєзнавства учнівської молоді у листопаді-грудні...

Білоцерківська районна державна адміністрація київської області в І д д І лосв І т и
Всеукраїнського конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів членів Малої академії наук учнівської молоді, та з метою духовного, творчого,...

Полтавська обласна державна адміністрація департамент освіти І науки наказ
Миргородської районної станцій юних туристів, Решетилівського районного центру туризму І краєзнавства учнівської молоді, Лубенського...

Україна менська районна державна адміністрація чернігівської області відділ освіти
«Про проведення ХІV всеукраїнського конкурсу учнівської творчості», відповідного наказу Управління освіти І науки Чернігівської облдержадміністрації...

Відділ освіти, молоді та спорту
Про проведення І етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у 2016/2017...

Засідання обласного журі по підведенню підсумків обласного етапу...
...

Засідання обласного журі по підведенню підсумків обласного етапу...
...

Засідання обласного журі по підведенню підсумків обласного етапу...
...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

i.lekciya.com.ua
Головна сторінка